Rozlíšenia kamier

Rozlíšenia kamier

www.kamerynitra.sk

Rozlíšenie je jeden z najvýznamnejších parametrov pri výbere kamery. Ako si zvoliť ideálne rozlíšenie kamery, aby ste pri prípadnom prezeraní záznamu videli požadovaný detail? Rozlíšenie kamery je často podceňované, stretli sme sa už s tým, že zákazník - laik rozlíšeniu nerozumel a zvolil si samozrejme lacnejšie riešenie od konkurencie, pretože si myslel, že sa jedná o tie isté kamery. Pri inštalácií poplachového systému z neho vyšlo: "Mali ste pravdu, neboli to tie isté kamery" a svoje rozhodnutie oľutoval. 

 

4k-ip-kamera
Vybrané druhy rozlíšení. Farebne sú zvýraznené nami najčastejšie používané rozlíšenia kamier

 

FullHD ako základ

Nikdy nám nešlo o to, aby sme za každú cenu inštalovali najlacnejšie zariadenia a preto aj každý nami realizovaný kamerový systém obsahuje kamery s rozlíšením minimálne fullHD (2MPx). Tu si treba uvedomiť, že pre bežný dom, firmu, obchod sa používajú statické kamery a keď sa niečo stane, hľadá sa detail. FullHD nie je nová technológia, je tu už nejaký ten rok. Ide o rozlíšenie 1920x1080 obrazových bodov (pixelov). 1920x1080 nie je veľa a tak sa často zamýšľame nad tým, prečo sa ľudia snažia šetriť práve na svojej bezpečnosti a často idú pod túto hranicu. Veľa e-shopov stále ponúka 720p HD kamery, o ktorých si jednoducho myslíme, že do dnešnej doby už nepatria. 

4 megapixely - zlatý stred

4MPx sú dostupným rozlíšením za priaznivú cenu. Ponúkajú dosť dobrý detail aj ďalej ako 5m od kamery. Kamery s týmto rozlíšením neoľutujete, doba ide vpred a o pár rokov budú pravdepodobne 4MPx základom, ktorý budeme inštalovať - už dnes ide o najčastejšie inštalované kamery. Tieto kamery odporúčame na monitorovanie plôch väčších ako 5x5m.

Vyššie rozlíšenie

Najčastejšie sa stretávame so 6MPx a 4K (8MPx) vyššími rozlíšeniami. Rozlíšenie 4K má ideálny pomer strán 16:9 a tak obraz nie je na dnešných monitoroch s totožným pomerom strán 16:9 skreslený. V prípade 5 a 6MPx kamier s pomerom strán 4:3 by obraz na smartfóne, TV, notebooku s displejom 16:9 bol mierne natiahnutý. Informáciu aktualizujeme - 5MPx senzory v IP kamerách Uniview (napr: https://www.kamerynitra.sk/ipc3615sb-adf28km-i0-5mpx-ip-kamera-uniview-deep-learning-lighthunter-28mm-113 majú pomer strán 16:9). Vyššie rozlíšenie je rozumné použiť pre statické monitorovanie plôch väčších ako 10x10m, pretože ak snímate lavičku, ktorá je 14m od kamery, asi ťažko by ste identifikovali neznámu osobu sediacu na nej pri slabšom rozlíšení kamery. 4K rozlíšenie poskytuje až 3840x2160 pixelov. Ide o 4 ks fullHD obrazov umiestnených vedľa seba. 

Kombinácia rôznych kamier

Profesionálny prístup si vyžaduje posúdiť každé miesto osobitne a navrhnúť ideálnu kameru pre konkrétne miesto. Jedná sa o uhly záberu kamier, intenzity IR prísvitov, blízke prekážky, vzdialenosť dverí, rozlíšenie kamery. Kamerové systémy s rôznymi kamerami sú niekedy nevyhnutné.

 

Kontaktujte nás