WDR - široký dynamický rozsah svetelnosti

WDR - široký dynamický rozsah svetelnosti

WDR (z ang. Wide Dynamic Range) je jeden z najvýznamnejších parametrov kamery. Ak chcete identifikovať páchateľa, je veľmi dôležité, aby Vaša kamera podporovala WDR. Kamera môže mať nižšie, vyššie, dokonca aj najvyššie rozlíšenie ale bez WDR sa Vám môže stať, že páchateľova tvár nebude dostatočne jasná, pretože priestor za ňou bude príliš svetlý. WDR je funkcia spracovania obrazu v scénach s veľkým dynamickým rozsahom svetelnosti.

WDR = kompenzácia svetelnosti

Laicky povedané, funkcia WDR je kompenzáciou svetelnosti. Práve tam, kde je najvyššia svetelnosť oproti kamere sa stáva, že osoba, ktorá sa približuje ku kamere  nemá z pohľadu kamery dostatočné svetlo, ako jej okolie. To isté platí pre tieň. Aby osoba nebola príliš tmavá, funkcia WDR zaistí tzv. kompenzáciu svetelnosti. Svetelnosť v tmavých miestach sa zvýši a svetelnosť príliš jasného okolia sa zníži.

Hardvérové alebo digitálne WDR?

V bežných kamerách sa stretneme najmä s digitálnym D-WDR (digital WDR) alebo hardvérovým WDR. Oba parametre kompenzujú svetelnosť. Zatiaľ čo pokročilejšie - hardvérové WDR je súcasťou obrazového čipu kamery, digitálne D-WDR je doslova kompenzáciou svetelnosti v už zosnímanom elektronickom obraze. Zo skúseností vieme, že účinnejšie je hardvérové WDR, pretože má pokročilejší čip a D-WDR je len riešenie "následkov" rozdielnej svetelnosti menej pokročilého obrazového čipu. 

120dB a 140dB hardvérové WDR

Pri bežnom použití odporúčame 120dB hardvérové WDR. V podmienkach výnimočne osvetleného a jasného prostredia odporúčame zvážiť 140dB WDR, pretože umožňuje kompenzovať svetelnosť s väčším rozsahom. Výsledkom 140dB WDR je jasný a detailný obraz tam, kde by 120dB WDR (a už vôbec nie D-WDR) nestačilo.  

Test kamery s hardvérovým 120dB WDR

V teste bola použitá IP kamera Hikvision DS-2CD2343G0-I (2,8mm). Hardvérové 120dB WDR sme nechali vypnuté, neskôr sme  120dB WDR zapli na 50%, 75% a 100%. 

test-wdr
Test hardvérového WDR 120dB v IP kamere Hikvision DS-2CD2343G0-I (2,8mm)

 

Test digitálneho WDR

V teste bola použitá IP kamera Hikvision DS-2CD2120F-I (4mm). Digitálne WDR sme nechali vypnuté, neskôr sme dWDR zapli na 50%, 75% a 100%. 

dWDR
Test digitálneho WDR v IP kamere Hikvision DS-2CD2120F-I

 

Kontaktujte nás