Prečo si vybrať IP kamery?

Prečo si vybrať IP kamery?

www.kamerynitra.sk

IP protokol je v súčasnosti najpoužívanejší dátovo komunikačný protokol. Je bežným prvkom dnešného internetu. Každé sieťové zariadenie komunikujúce cez IP protokol má priradenú svoju IP adresu, ktorá slúži ako jednoznačný identifikátor zariadenia v sieti.

Štruktúra IP kamerového systému

IP kamerový systém využíva zbernicovú štruktúru a kabeláž kategórie CAT5E. CAT5E je kategorizované označenie pre TP (Twisted Pair) 8-žilovú štruktúrovanú kabeláž, ktorá má 4 samostatné krútené páry. CAT5E štandardne prenáša dáta pri frekvencii 100MHz a dosahuje prenosovú rýchlosť 1Gb/s (1000BASE-T - Gigabit Ethernet). Prvá možnosť zapojenia je doviesť všetky káble od kamier až k záznamníku s PoE switchom. Druhou možnosťou pre väčšie objekty je výhodnejšie klasické zapojenie počítačovej LAN siete - na každom poschodí alebo časti rozľahlého objektu sa umiestní PoE switch, ktorý napája kamery v okolí a medzi poschodiami vedie iba 1 kábel. To ušetrí náklady za kabeláž ťahanú v hviezdicovej topológií. 

Rozlíšenie a snímkovanie IP kamier

Cenovo dostupné IP kamery dnes dosahujú 4K rozlíšenie. 4K = 8MPx (3840x2160p). Aj pri takto vysokom rozlíšení dokážu zaznamenávať 20 snímok za sekundu. Najdostupnejšie FullHD IP kamery = 2MPx (1920x1080p) dokážu zaznamenať 25 - 30 snímok za sekundu. Vyrábajú sa aj vo verziách 60fps - 60 snímok za sekundu sa uplatní napríklad v doprave, kde sa monitorované autá pohybujú vysokou rýchlosťou.

Slot na pamäťovú kartu

Takmer každá nová IP kamera obsahuje slot na microSD pamäťovú kartu. Najnovšie IP kamery Hikvision momentálne podporujú pamäťové microSD karty do 256GB. 2MPx fullHD kamera pri kódovaní H265 a 25fps dosiahne 256GB záznamu cca za 11dní. Pri tých istých parametroch by 256GB microSD karta pre 8MPx 4K kameru postačila iba na 3 dni nepretržitého záznamu. Slot na pamäťovú kartu môže slúžiť ako úložisko, keď IP kamera nie je pripojená k videorekordéru ale aj ako záloha pre prípad, že videorekordér niekto odcudzí a záznam tak zostane uchovaný aj v kamere.

IP kamera ako samostatné zariadenie

Prehľad vybraných parametrov IP kamier:

  • podpora pamäťových kariet,
  • možnosť pripojenia k videorekordéru a NAS,
  • vzdialeného správa - nastavenie,
  • online zobrazenie a prehrávanie záznamu,
  • upozornenie na poplachy,
  • možnosť nastavenia e-mailových notifikácií,
  • inteligentné funkcie: pohybová detekcia, detekcia narušenia oblasti, detekcia prekročenia čiary, detekcia nepovoleného vstupu, detekcia zabudnutej batožiny, detekcia zmiznutia objektu, rozpoznávanie tváre, sledovanie objektu a iné. 

Kontaktujte nás