Výber hardvéru pre kamerový systém

Výber hardvéru pre kamerový systém

Kamerový systém sa skladá z niekoľkých bezpečnostných kamier, kabeláže a videorekordéru. Bezpečnostné kamery zabezpečia pokrytie monitorovaných priestorov, kabeláž bezpečnostný kamerový systém vhodne prepojí a videorekordér zabezpečí záznam na vložený harddisk.

Prevedenia kamier

BULLET bezpečnostné kamery

Bullet kamery majú valcový tvar a sú ideálne ako pre vonkajšie tak aj pre vnútorné použitie a sú cenovo najdostupnejšie.

DOME bezpečnostné kamery

Dome kamery majú kupolovitý tvar a najideálnejšie je umiestniť ich do interiéru.

TURRET bezpečnostné kamery

Turret kamery majú kupolovitý tvar a sú určené k použitiu do vonkajšieho prostredia, pretože majú fyzicky oddelený prísvit od objektívu mimo presklenej plochy.

PTZ bezpečnostné kamery

PTZ kamery umožňujú otáčanie a zoomovanie objektívu kamery na vzdialený objekt. PTZ kamery sú určené na snímanie väčších plôch (areálov, výrobných priestorov, námestí, križovatiek).

Viac informácií o prevedeniach kamier nájdete v článku Prevedenia kamier Hikvision

 

Výber typu a parametrov kamier

Umiestnenie bezpečnostných kamier

Na podbitie strechy odporúčame turret kamery, na stenu bullet kamery. Bullet kamery sa dajú umiestniť aj na podbitie ale dome kamery nie je vhodné umiestňovať na stenu a tiež do vonkajšieho prostredia napriek tomu že niektoré typy dome kamier sú vonkajšie. Dome kamery je vhodné umiestňovať na stropy do interiéru, kde nie je vysoká prašnosť. PTZ kamery sú určené na snímanie veľkých plôch. Ku kamerám existuje veľké množstvo originálnych montážnych pätíc a konzol pre rôzne uchytenia (roh, stĺp, strop, stena) a pre vodeodolné spoje konektorov.

Ohnisková vzdialenosť bezpečnostnej kamery

Bezpečnostná kamera môže mať statický objektív s pevnými ohniskovými vzdialenosťami napr. 2,8mm, 3,6mm, 4mm, 6mm, 12mm. Ohnisková vzdialenosť určuje šírku pohľadu kamery. U 2,8mm to môže byť cca 104° horizontálny uhol záberu. Varifokálny objektív sa najčastejšie používa v PTZ kamerách ale aj v statických kamerách. Varifokálny objektív zabezpečuje premenlivú ohniskovú vzdialenosť - zoomovanie. Môže mať parametre napr. 4,8-120mm pri uhle záberu od 58,2° do 3,2°. Táto kamerá má potom 25-násobný optický zoom (25x).

Bezpečnostná kamera s nočným videním

Nočné videnie je možné vďaka IR (Infra Red) infračervenému prísvitu, ktorý nie je viditeľný pre ľudské oko, ale kamera je naň v čiernobielom režime pri nízkom súmraku citlivá. Na statických kamerách sú najbežnejšie IR prísvity s intenzitou 20m, 30m, 50m a 80m. Aj v dnešnej dobe možno dostať kamery bez prísvitu a naopak poznáme ultra-citlivé kamery, ktoré sa neprepínajú do čiernobieleho režimu, pretože im stačí zbytkové svetlo (pouličné osvetlenie) na to, aby aj v tme videli farebne (Darkfighter technológia).

Výber videorekordéru (NVR/DVR) a technológie (IP/AHD)

Dostupné videorekordéry sa vyrábajú s obmedzeným počtom kanálov. Poznáme 4, 8, 16, 32-kanálové videorekordéry prípadne videorekordéry s vyšším počtom kanálov. Pridanie ďaľších kamier do kamerového systému s už obsadeným počtom kanálov nie je možné a tak si už vopred rozmyslite, či v budúcnosti budete chcieť kamerový systém rozšíriť. Dôležitými parametrami pre videozáznamníky sú šírka prenosového pásma (koľko dát vie naraz spracovať - to súvisí s rozlíšeniami a snímkovaním kamier pri danom kódovaní videa) a kódovanie videa. Staršie kódovania videa sú dátovo náročné a napr. nové kodeky H265, H265+ významne ušetria tečúce dáta od kamier po sieti pri tom istom rozlíšení - záznamník tak zvládne spracúvať obraz od kamier s vyšším rozlíšením a ušetríte na veľkosti potreného harddisku. Videozáznamníky majú možnosť pripojenia najčastejšie 1, 2 a 4 harddiskov.

Sieťový NVR videorekordér - IP technológia

NVR je sieťový videorekordér pre IP kamery. V dnešnej dobe sa pre IP komponenty počítačovej siete používa krútená UTP (prípadne FTP) kabeláž a tá je vhodná práve pre IP kamery a NVR záznamník. Poznáme NVR videorekordéry so zabudovaným PoE switchom a NVR bez PoE switchu. PoE je skratka pre Power over Ethernet, čo v praxi znamená napájanie cez ethernetové káble (UTP/FTP/STP).

NVR bez PoE switchu

IP kamery aj NVR rekordér majú vlastné napájanie a komunikujú spolu cez lokálnu počítačovú sieť LAN. Pre záložné napájanie celého systému budete musieť riešiť zvlášť zálohu kamier (alebo každej kamery) a zvlášť zálohu NVR.

NVR sieťový videorekordér Hikvision
32-kanálové NVR Hikvision bez PoE switchu

 

NVR so zabudovaným PoE switchom

PoE switch zabudovaný v sieťovom NVR zázamníku rieši priame napájanie kamier cez ethernetové UTP (FTP/STP) káble. Ak zálohujete UPS záložným zdrojom NVR záznamník s PoE switchom, zálohujete aj všetky kamery priamo pripojené k tomuto záznamníku. Tieto záznamníky navyše využívajú technológiu Plug & Play a kamery sa po pripojení zapnú a začnú nahrávať. 

NVR Hikvision
16-kanálové NVR Hikvision s PoE switchom

 

Digitálny DVR videorekordér - AHD/TurboHD technológia

DVR je digitálny videorekordér pre analógové kamery. Existuje AHD (Analog HD) technológia, ktorá umožňuje prenášať vyššie rozlíšenia (HD-1MPx, fullHD-2MPx, 4MPx, 5MPx, 4K-8MPx) po starších koaxiálnych kábloch. Hikvision je priekopníkom v AHD a má svoju TurboHD technológiu ktorá je určená na náhradu starých systémov tam, kde nie je možné vymeniť existujúce koaxiálne káble za krútené UTP LAN káble. TurboHD (AHD) kamery sú o niečo lacnejšie ako IP kamery ale nedosahujú mnohé parametre a funkcie IP kamier. DVR záznamníky majú vždy zabudované vstupy pre jednotlivé kamery, tie však treba samostatne napájať 12V DC.

kamerovy-zaznamnik
16-kanálové TurboHD DVR Hikvision

 

DVR s PoC technológiou

V poslednej dobe sú k dispozícií aj s DVR záznamníky a AHD kamery s PoC technológiou (Power over Coax). Tak isto ako pri PoE, aj PoC technológia zabezpečí jednoduchú zálohu cez DVR videorekordér, pretože pripojená AHD kamera je priamo napájaná cez koaxiálny kábel.

Harddisk pre kamerový systém

Na harddisky pre CCTV kamerové systémy sú kladené špeciálne požiadavky na zaťaženie a spoľahlivosť, pretože do záznamníkov je stále privádzané obrovské množstvo dát. Existujú špeciálne produktové rady harddiskov 24/7 (24 hodín, 7 dní v týždni) priamo určené pre obor CCTV. Najčastešie nami používané typy HDD sú 24/7 harddisky Western Digital Purple a Seagate Skyhawk. Bežný počítačový HDD by takéto zaťaženie dlho nevydržal, pretože nie je navrhnutý a vyrobený na nepretržité dátové zaťaženie.

Príklad požiadavok na veľkosť úložiska na 1 deň záznamu pri základnom fullHD rozlíšení
  rozlíšenie snímkovanie 24h záznam (H264) 24h záznam (H265)
1 kamera fullHD-2MPx 25fps 46GB 23GB
4 kamery fullHD-2MPx 25fps 182GB 91GB

1ks 2MPx fullHD (1920x1080p) kamery dodá záznamníku za 24h pri 25fps a kodeku H264 cca 46GB dát a pri kodeku H265 23GB dát. 4ks fullHD kamier dodajú videorekordéru pre záznam na HDD za 24H 182GB@25fps@H264 alebo 91GB@25fps@H265. 

Kontaktujte nás