Výber IP kamerového systému

Výber IP kamerového systému

www.kamerynitra.sk

Kamerový systém sa skladá z niekoľkých bezpečnostných kamier, kabeláže a videorekordéru. Bezpečnostné kamery zabezpečia pokrytie monitorovaných priestorov, kabeláž bezpečnostný kamerový systém vhodne prepojí a videorekordér zabezpečí záznam na vložený harddisk.

Kabeláž pre IP kamerový systém

Kabeláž je najdôležitejšou súčasťou kamerového systému. Doporučujeme používať kategóriu Cat5E s priepustnosťou 1000Mb/s. Táto kabeláž zvládne napájať kamery prostredníctvom PoE napájania až do 250m. Dôležité je aby pri veľkých dĺžkach boli káble netienené a teda UTP. Netienený UTP Cat5E kábel je pri PoE napájaní vhodnejší ako FTP/STP/SFTP tienený kábel pretože žiadne kamery sa netienia ale majú plastové UTP konektory pre vsunutie RJ45 UTP Cat5E konektoru nalisovaného na konci kábla. Z tohto dôvodu je lepší kábel bez tienenia ako kábel s nezapojeným tienením až po koncový prvok - IP kameru. Pre vzdialenosti do 60-70m by FTP nemal robiť problém. Problémom dnešných sietí je, že ich ťahajú elektrikári bez dostatočných znalostí o ethernetových sieťach. Veľký pozor si treba dať na lacné CCA Copper Clad Aluminium káble ktoré stoja zlomok ceny z celomedeného značkového kábla ale po visení a hojdaní sa vo vetre z fasády/podbitia po 1 roku sa im rozpadá ochranná bužírka a jednotlivé žily nemajú rozlíšiteľné značenie. Pre hliníkové jadro sa CCA káble ľahko zalomia.

Vhodné typy káblov nájdete tu: https://www.kamerynitra.sk/produkty/kable a najvhodnejšie je zvoliť ktorýkoľvek UTP kábel z nich

Prevedenia kamier

Tubusové bezpečnostné kamery

Tubusové kamery majú valcový tvar a sú ideálne ako pre vonkajšie tak aj pre vnútorné použitie. Pri inštalácii na stene bez prestrešenia majú výhodu malej striešky ktorá bráni dažďovým kvapkám stekať po objektíve. Masívne tubusové kamery majú často IK10 antivandal ochranu.

DOME bezpečnostné kamery

Dome kamery majú kupolovitý tvar a najideálnejšie je umiestniť ich horizontálne, pretože mnohé sa vyrábajú iba ako 2-osé. Výhodou dome kamier je IK10 antivandal prevedenie.

TURRET bezpečnostné kamery

Turret kamery majú kupolovitý tvar a sú a fyzicky oddelený prísvit od objektívu mimo presklenej plochy. Najvhodnejšia je horizontálna inštalácia pretože na neprestrešenej stene pri vertikálnej inštalácii nemajú potrebnú striešku proti dažďu.

PTZ bezpečnostné kamery

PTZ kamery umožňujú otáčanie a zoomovanie objektívu kamery na vzdialený objekt. PTZ kamery sú určené na snímanie väčších plôch (areálov, výrobných priestorov, námestí, križovatiek).

 

Výber typu a parametrov IP kamier

Umiestnenie bezpečnostných kamier

Na podbitie strechy odporúčame turret kamery, na stenu bullet kamery. Bullet kamery sa dajú umiestniť aj na podbitie ale dome kamery nie je vhodné umiestňovať na stenu a tiež do vonkajšieho prostredia napriek tomu že niektoré typy dome kamier sú vonkajšie. Dome kamery je vhodné umiestňovať na stropy do interiéru, kde nie je vysoká prašnosť. PTZ kamery sú určené na snímanie veľkých plôch. Ku kamerám existuje veľké množstvo originálnych montážnych pätíc a konzol pre rôzne uchytenia (roh, stĺp, strop, stena) a pre vodeodolné spoje konektorov.

Ohnisková vzdialenosť bezpečnostnej kamery

Bezpečnostná kamera môže mať statický objektív s pevnými ohniskovými vzdialenosťami napr. 2,8mm, 3,6mm, 4mm, 6mm, 12mm. Ohnisková vzdialenosť určuje šírku pohľadu kamery. U 2,8mm to môže byť cca 104° horizontálny uhol záberu. Varifokálny objektív sa najčastejšie používa v PTZ kamerách ale aj v statických kamerách. Varifokálny objektív zabezpečuje premenlivú ohniskovú vzdialenosť - zoomovanie. Môže mať parametre napr. 4,8-120mm pri uhle záberu od 58,2° do 3,2°. Táto kamerá má potom 25-násobný optický zoom (25x).

Bezpečnostná kamera s nočným videním

Nočné videnie je možné vďaka IR (Infra Red) infračervenému prísvitu, ktorý nie je viditeľný pre ľudské oko, ale kamera je naň v čiernobielom režime pri nízkom súmraku citlivá. Na statických kamerách sú najbežnejšie IR prísvity s intenzitou 20m, 30m, 50m a 80m. Aj v dnešnej dobe možno dostať kamery bez prísvitu a naopak poznáme ultra-citlivé kamery, ktoré sa neprepínajú do čiernobieleho režimu, pretože im stačí zbytkové svetlo (pouličné osvetlenie) na to, aby aj v tme videli farebne (Darkfighter technológia).

Výber NVR videorekordéru

Dostupné videorekordéry sa vyrábajú s obmedzeným počtom kanálov. Poznáme 4, 8, 16, 32-kanálové videorekordéry prípadne videorekordéry s vyšším počtom kanálov. Pridanie ďaľších kamier do kamerového systému s už obsadeným počtom kanálov nie je možné a tak si už vopred rozmyslite, či v budúcnosti budete chcieť kamerový systém rozšíriť. Dôležitými parametrami pre videozáznamníky sú šírka prenosového pásma (koľko dát vie naraz spracovať - to súvisí s rozlíšeniami a snímkovaním kamier pri danom kódovaní videa) a kódovanie videa. Staršie kódovania videa sú dátovo náročné a napr. nové kodeky H265, H265+ významne ušetria tečúce dáta od kamier po sieti pri tom istom rozlíšení - záznamník tak zvládne spracúvať obraz od kamier s vyšším rozlíšením a ušetríte na veľkosti potreného harddisku. Videozáznamníky majú možnosť pripojenia najčastejšie 1, 2 a 4 harddiskov.

Sieťový NVR videorekordér - IP technológia

NVR je sieťový videorekordér pre IP kamery. Poznáme NVR videorekordéry so zabudovaným PoE switchom a NVR bez PoE switchu. PoE je skratka pre Power over Ethernet, čo v praxi znamená napájanie cez ethernetové káble (UTP/FTP/STP).

NVR bez PoE switchu

IP kamery aj NVR rekordér majú vlastné napájanie a komunikujú spolu cez lokálnu počítačovú sieť LAN. Pre záložné napájanie celého systému budete musieť riešiť zvlášť zálohu kamier (alebo každej kamery) a zvlášť zálohu NVR.

NVR sieťový videorekordér Hikvision
32-kanálové NVR bez PoE switchu

 

NVR so zabudovaným PoE switchom

PoE switch zabudovaný v sieťovom NVR zázamníku rieši priame napájanie kamier cez ethernetové UTP (FTP/STP) káble. Ak zálohujete UPS záložným zdrojom NVR záznamník s PoE switchom, zálohujete aj všetky kamery priamo pripojené k tomuto záznamníku. Tieto záznamníky navyše využívajú technológiu Plug & Play a kamery sa po pripojení zapnú a začnú nahrávať. 

 

Digitálny DVR videorekordér - AHD/TurboHD technológia

DVR je digitálny videorekordér pre analógové kamery. AHD (Analog HD) technológia umožňuje prenášať vysoké rozlíšenia (HD-1MPx, fullHD-2MPx, 4MPx, 5MPx, 4K-8MPx) po starých koaxiálnych kábloch, problémom je snímkovanie - čím vyššie rozlíšenie majú kamery, tým drahší je DVR a tým menej snímkov za sekundu dokáže pri vysokom rozlíšení DVR zaznamenať a dekódovať na pripojenú obrazovku. Celkovo je toto riešenie z tých lacnejších a preto sa často zneužíva na podliezanie cien. Existujú BNC-TP (-UTP/-FTP) prevodníky pre použitie AHD na novej sieťovej kabeláži avšak pri ich použití vzniká zhluk káblov a miest s možným odpojením nejakej kamery od DVR jemným pohnutím so zariadením prípadne odkorodovaním / zoxidovaním nedostatočne zaizolovaného spoja. Pozor na ťahanie koaxiálnej kabeláže v 21. storočí - potrebná je sieťová kabeláž a použitie IP kamerového systému.

kamerovy-zaznamnik
16-kanálové TurboHD DVR Hikvision - AHD technológia. AHD je vhodné iba pre nasadenie na starej koaxiálnej kabeláži

 

 

Harddisk pre kamerový systém

Na harddisky pre CCTV kamerové systémy sú kladené špeciálne požiadavky na zaťaženie a spoľahlivosť, pretože do záznamníkov je stále privádzané obrovské množstvo dát. Existujú špeciálne produktové rady harddiskov 24/7 (24 hodín, 7 dní v týždni) priamo určené pre obor CCTV. Najčastešie nami používané typy HDD sú 24/7 harddisky Western Digital Purple a Seagate Skyhawk. Bežný počítačový HDD by takéto zaťaženie dlho nevydržal, pretože nie je navrhnutý a vyrobený na nepretržité dátové zaťaženie.

Príklad požiadavok na veľkosť úložiska na 1 deň záznamu pri základnom fullHD rozlíšení
  rozlíšenie snímkovanie 24h záznam (H264) 24h záznam (H265)
1 kamera fullHD-2MPx 25fps 46GB 23GB
4 kamery fullHD-2MPx 25fps 182GB 91GB

1ks 2MPx fullHD (1920x1080p) kamery dodá záznamníku za 24h pri 25fps a kodeku H264 cca 46GB dát a pri kodeku H265 23GB dát. 4ks fullHD kamier dodajú videorekordéru pre záznam na HDD za 24H 182GB@25fps@H264 alebo 91GB@25fps@H265. 

Kontaktujte nás