Plášťová ochrana

Plášťová ochrana

Pre pohodlný pohyb v obývanom objekte slúži plášťová ochrana. Plášťovú ochranu tvoria magnetické kontakty otvorenia na všetkých oknách a dverách a keď príde k otvoreniu (vypáčeniu) okien alebo dverí, spustí sa poplach. Plášťová ochrana poskytuje komfort pohybu pri zapnutom alarme - môžete mať domáce zvieratá, môžete ísť na toaletu a do kuchyne, prakticky, kdekoľvek. S plášťovou ochranou je potrebné počítať už pri návrhu poplachového systému. 

Podľa čoho si mám vybrať dodávateľa okien do novostavby?

Ak realizujete novostavbu v ktorej chcete bývať, odporúčame pri výrobe okien okná vybaviť závrtnými magnetickými kontaktmi otvorenia, ktoré sú zabudované v oknách, nie sú viditeľné, dajú sa napojiť na kabeláž a zakomponovať do zabezpečovacieho systému. Máme množstvo skúseností, že dodávateľ okien zákazníka o závrtných magnetoch neinformoval. Je potrebné aby ste zakomponovanie magnetov do okien požadovali od dodávateľa okien, pretože ak raz niekto má do rámu okna zapustiť závrtný magnet, mal by to byť dodávateľ, ktorý najlepšie pozná profil svojho okna a vie, kam si môže dovoliť vŕtať. Napriek tomu, že to nie je žiadna veda - keby Vám zavŕtanie magnetov realizovala iná firma, môžete prísť o záruku na okná. Obľubujeme korektné firmy, ktoré vopred zákazníkov o tejto možnosti informujú, pretože ak sa zákazník dozvedá tieto informácie od nás a okná bez magnetov už má osadené, dodávateľ mu spôsobil značné problémy. Zapustenie magnetov do osadených okien nie je tak jednoduché ako zapustenie do neosadených okien, pretože z osadeného rámu treba vyviesť kábliky a aj správne zapustenie závrtných magnetov inou firmou môže zákazníka pripraviť o záruku na okná.

sa-211-magneticky-kontakt-otvorenia
Závrtný magnetický detektor otvorenia určený k inštalácií do rámu okna (dverí)

 

Čo ak chcem plášťovú ochranu do hotového domu?

Žiaden problém. Magnetické detektory existujú tiež v rôznych bezdrôtových prevedeniach. Tieto prevedenia sa líšia dizajnom, farbou (biely - biele okná, hnedý - hnedé alebo tmavšie okná), veľkosťou (menší, väčší magnet), typom vloženej batérie (1,5V AA, 3V CR123A, 3V CR2032, 3V CR2354 a i.). Existujú aj skryté (ne-viditeteľné) magnetické detektory JA-182M, ktoré sa umiestňujú medzi rám a krídlo okna a napájajú ich 2ks 3V CR2354 batérií. U väčšiny plastových okien je bezproblémové použiť skryté magnety.

bezdrotovy-magnet-jablotron
Miniatúrny magnetický detektor otvorenia Jablotron v bezdrôtovom a hnedom prevedení, tieto detektory máme k dispozícii aj v bielej farbe
neviditelny-detektor-otvorenia
Bezdrôtový magnetický detektor otvorenia určený k montáži medzi rám a krídlo okna, detektor ostane po montáži skrytý a nie je ho vôbec vidieť

 

Aké sú ďaľšie výhody plášťovej ochrany?

Okrem toho, že plášťová ochrana Vám umožní pohybovať sa po domácnosti, zabezpečovací systém s plášťovou ochranou Vás v noci zobudí rozhúkaním interiérovej sirény. Alarm Vás informuje o neželanom návštevníkovi, ktorého najskôr odplaší. Bojíte sa, že nebudete môcť vetrať? S alarmom Jablotron 100 nie je problém aktivovať plášťovú ochranu s otvoreným oknom. Alarm Vás pri zapínaní "plášťovky" informuje (aktívny detektor - okno spálňa) a po 8 sekundách (alebo po potvrdení) sa ochrana v sekcii PLÁŠŤ zapne aj s otvoreným oknom. Detektor v okne zostane deaktivovaný do okamihu zatvorenia okna. Je Vám zima? Okno si pohodlne zatvoríte. Od tohto okamihu je okno strážené a pri opätovom otvorení sa spustí poplach. Plášťová ochrana je vhodným typom ochrany, ak máte doma zviera a nechávate ho v interiéri.

Čím je vhodné doplniť plášťovú ochranu?

Plášťovú ochranu je vhodné doplniť ochranou rozbitia skla. Ak si vezmete, že plášťová ochrana Vás chráni v noci a dá Vám komfort pohybu, minimálne miestnosti s veľkými presklenými plochami (obývačka, niektoré izby) je vhodné vybaviť detektormi rozbitia skla. Rozbitie skla sa môže začleniť do plášťovej ochrany a kvalita alarmu bude zas o úroveň vyššie. Existujú aj kombinované detektory pohybu a rozbitia skla, ak uvažujete o PIR pohybových detektoroch, vieme Vám doporučiť také detektory, ktoré okrem pohybu zareagujú aj na rozbitie skla (2 v 1) a dajú sa systémovo oddeliť. Nemusíte mať ďalšiu krabičku na stene. Aj tak najskôr budete dom vybavovať pohybovou ochranou (navyše - je to norma min. v niektorých miestach pre ochranu ústredne, klávesníc).

O koľko sa zvýši cena pohybového alarmu pridaním plášťovej ochrany?

Záleží to samozrejme od počtu okien a dverí. Cena sa pohybuje zväčša od 300 do 600 Eur na bežný rodinný dom. Ak sa jedná o novostavbu, je potrebné uvažovať o drôtovej plášťovej ochrane, kde si zaplatíte za kabeláž, ale pri realizácií sa cena dorovná, pretože bezdrôtové magnetické detektory sú podstatne drahšie ako dopojenie závrtných magnetov do systému. Navyše budete mať pokoj s výmenou batérií.

Plášťová ochrana výrazne kvalitatívne pozdvihne úroveň alarmu a ochráni Vás, keď budete doma. Môžete sa pohodlne ísť napiť, ísť na toaletu a môžete mať vo vnútri zviera.

Kontaktujte nás