Pohybová ochrana

Pohybová ochrana

Pohybová ochrana je najviac používaným typom ochrany v poplachových systémoch. Pohybovú ochranu zabezpečujú PIR (Passive InfraRed) detektory pohybu. Vnútorné PIR detektory majú v ideálnom prípade pokrývať celý interiér objektu.

Zbernicový detektor pohybu

Zbernicový PIR detektor je adresný detektor určený k pripojeniu na pripravenú kabeláž. Kabeláž - zbernica nemusí v tomto prípade vychádzať z ústredne a nutne končiť pri každom zbericovom prvku, zbernicové detektory môžu byť pripojené na kabeláž za sebou. Pohybové detektory Jablotron sú k dispozícii v rôznych prevedeniach. 

pohybove-cidlo-jablotron
Zbernicový detektor pohybu Jablotron v novom dizajne s bielou šošovkou Jablotron JA-112P-WW

 

Bezdrôtový detektor pohybu

Bezdrôtový pohybový PIR detektor je detektor napájaný z vloženej batérie. Komunikácia s ústredňou prebieha pri frekvencii 868 MHz, ktorá je vyhradená pre poplachové systémy. 

pir-senzor
Bezdrôtový detektor pohybu Jablotron v novom dizajne so šedou šošovkou Jablotron JA-152P-WG

 

Stropný pohybový senzor

Pri nástenných pohybových senzoroch je kvôli ich charakteristike pokrytia priestoru (uhol 120° alebo 90°) najideálnejším miestom k inštalácií vnútorný kút izby. Nie vždy je vhodné pohybový detektor umiestniť do kúta a preto sú k dispozícii stropné pohybové detektory. Stropný PIR senzor je osadený šošovkou s 360° záberom.

stropny-detektor
Stropný detektor pohybu Jablotron existuje v zbernicovej verzii - JA-115P a bezdrôtovej verzii - JA-155P

 

Kombinované detektory

Pohybové detektory Jablotron existujú aj v kombinovaných prevedeniach so zabudovaným detektorom rozbitia skla (zbernicový JA-120PB a bezdrôtový JA180PB), mikrovlnným detektorom (zbernicový JA-120PW a bezdrôtový JA-180W) alebo fotoaparátom (zbernicové detektory JA-120PC, JA-120PC(90) a bezdrôtové detektory JA-160PC a JA-160PC(90).

kombinovany-snimac-pohybu-a-rozbitia-skla
Kombinovaný detektor pohybu a rozbitia skla Jablotron JA-120PB

 

kombinovany-mikrovlnny-snimac-pohybu
Duálny PIR a MW detektor pohybu Jablotron JA-120PW/JA-180W

 

Detektor s PET imunitou voči zvieratám a dvojzónový detektor

Ak máte domáce zvieratá ktoré počas Vašej neprítomnosti zostávajú v interiéri, môžete siahnuť po detektore s PET imunitou JA-110P-PET, ktorý je osadený zvieracou šošovkou JS-7910. Detektor JA-110P-PET je komponentom systému Jablotron 100+ a poskytuje imunitu voči domácim zvieratám do 25kg a 40cm pohybujúcim sa po podlahe do vzdialenosti 7m. Dvojzónové detektory pohybu osôb JS-22 (drôtový detektor) a JA-186P (bezdrôtový detektor) spracúvajú signál metódou násobnej analýzy. Tieto detektory sa inštalujú do výšky 1,2m a majú 2 samostatné časti. Spodná časť stráži priestor od horizontálnej roviny dole a vrchná časť stráži priestor od horizontánej roviny hore. Poplach sa spustí len v prípade, keď príde k pohybu v priestoroch strážených obomi samostatnými časťami detektora súčasne.

dvojzonovy-snimac
Dvojzónový detektor pohybu Jablotron JS-22/JA-186P s 2 samostatnými časťami

 

Zabezpečenie kritických miest

Podľa bezpečnostných noriem je z logických dôvodov nevyhnutné zabezpečiť ústredňu poplachového systému aspoň 1 PIR detektorom pohybu s okamžitou reakciou, aby tento detektor strážil ústredňu pred sabotážou (zničením). Tak isto je nevyhnutné zabezpečiť klávesnicu (prístupový modul) zabezpečovacieho systému PIR detektorom pohybu s oneskorenou reakciou, aby mal každý človek len určitý čas na vypnutie pohybovej ochrany. Tento čas - príchodové oneskorenie sa začne odpočítavať od momentu zachytenia pohybu pohybovým detektorom s oneskorenou reakciou a ak narušiteľ nedokáže počas oneskorenia vypnúť ochranu, spustí sa poplach. 

Výhody a nevýhody pohybovej ochrany

Medzi najväčšie výhody pohybovej priestorovej ochrany objektu patrí pokrytie celého priestoru objektu za dostupnú cenu, jednoduchá montáž, široké spektrum rôznych detektorov v zbernicovom aj bezdrôtovom prevedení, nastavenie analýzy a rôznych typov reakcií. Medzi najväčšiu nevýhodu pre domácnosti patrí fakt, že aj keď sa pohybová ochrana dá rozdeliť do viacerých nezávislých sekcií (garáž, dom, suterén, záhradný domček a i.), neposkytne Vám plnohodnotnú ochranu v noci, pretože si ju s najväčšou pravdepodobnosťou v noci nebudete zapínať celú. 

VÝHODY NEVÝHODY
  • dostupná cena
  • reaguje až vo vnútri a preto vopred neodradí páchateľa pred vlámaním
  • jednoduchá montáž
  • v obytných priestoroch neposkytne plnohodnotnú ochranu počas spánku 
  • množstvo detektorov
 
  • možnosť nastavenia analýzy a rôznych typov reakcií
 

 

Kontaktujte nás